OSO-07 – Podtemat 1/2010

Symbol tematu: OSO-02 Podtemat nr 1
Tytuł: Ocena skuteczności działania mieszanin herbicydów zastosowanych powschodowo łącznie z adiuwantem Atpolan Bio 80 EC w dawkach dzielonych oraz dawkach obniżonych w zwalczaniu chwastów dwuliściennych i jednoliściennych w uprawie kukurydzy
Autor: mgr inż. Sławomir Drzewiecki

Streszczenie wykonania tematu – rok 2010

W 2010 roku, na terenie Instytutu Ochrony Roślin, Oddział Sośnicowice kontynuowano badania dotyczące skuteczności i selektywności działania dwuskładnikowych mieszanin, których komponentami były herbicydy: Milagro 040 SC, Callisto 100 SC, Mustang 306 SE i Refine 75 WG. Mieszaniny środków chwastobójczych zastosowano w dawkach zalecanych, w jednokrotnym zabiegu w terminie T1. Herbicydy aplikowano również w dawkach pełnych i obniżonych łącznie z adiuwantem Atpolan Bio 80 EC, metodą dawek dzielonych, w terminach T1 i T2. Oceniano efektywność działania wymienionych mieszanin herbicydów w odniesieniu do chwastów jedno i dwuliściennych, ich wpływ na wybrane parametry plonu kukurydzy pastewnej odmiany Gracja. Warunki atmosferyczne o charakterze powodziowym występujące na początku wegetacji kukurydzy spowodowały opóźnienie i wydłużenie wschodów rośliny uprawnej oraz niektórych gatunków chwastów (Echinochloa crus-galli, Solanum nigrum). Większość gatunków chwastów dwuliściennych, w tym S. nigrum i C. album była zwalczana przez badane mieszaniny herbicydów w granicach 86-100% niezależnie od terminu aplikacji, dawki czy łącznego zastosowania z adiuwantem Atpolan Bio 80 EC. Największy wpływ na poziom redukcji roślin Polygonum aviculare, Plantago major i E. crus-galli posiadał termin zastosowania z uwzględnieniem podziału dawek środków chwastobójczych. Efektywność działania badanych mieszanin w odniesieniu do roślin Agropyron repens zależała przede wszystkim od doboru aplikowanych mieszanin natomiast w znacznie mniejszym stopniu od terminu zastosowania i dawki badanych środków. Mniejsza obsada roślin kukurydzy, nierównomierne i wydłużone wschody wymienionych gatunków chwastów uniemożliwiła wykonanie oceny wpływu badanych mieszanin herbicydów na plon kolb i ziarna. Termin zabiegu, dawki mieszanin herbicydów oraz łączne zastosowanie środków z adiuwantem nie wpłynęły w statystycznie istotny sposób na wielkość masy tysiąca ziaren.

Wyniki badań wskazują na możliwość efektywniejszego zwalczania chwastów takich jak Echinochloa crus-galli, czy Polygonum aviculare poprzez aplikację środków metodą dawek dzielonych oraz łącznego stosowania herbicydów z adiuwantami.