OSO-07 – Podtemat nr 2/2011

Symbol tematu: OSO-02 Podtemat nr 2
Tytuł: Ocena skuteczności działania łącznego zastosowania mieszanin herbicydów z insektycydami w zwalczaniu chwastów dwuliściennych i jednoliściennych oraz ploniarki zbożówki w uprawie kukurydzy
Autor: mgr inż. Sławomir Drzewiecki

Streszczenie wykonania tematu – rok 2011

W 2011 roku, w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym, Oddział Sośnicowice kontynuowano badania nad selektywnością i skutecznością działania mieszanin herbicydowo-insektycydowych. Komponentami mieszanin były herbicydy: Milagro 040 SC, Mustang 306 SE + Titus 25 WG + Trend 90 EC, MaisTer 310 WG + Actirob 842 EC oraz insektycydy: Karate Zeon 050 CS i Proteus 110 OD. Wymienione środki zastosowano w fazie 3 liści rośliny uprawnej.

Wszystkie herbicydy i ich mieszaniny zawierające insektycydy zwalczyły dominujące gatunków chwastów dwuliściennych takich jak komosa biała, fiołek polny, gorczyca polna, psianka czarna, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita oraz jasnota purpurowa na poziomie 86-100%. Efektywność zwalczania rdestu ptasiego zależała przede wszystkim od doboru aplikowanego herbicydu. Badane herbicydy wykazały skuteczność działania wobec roślin chwastnicy jednostronnej w granicach 89-92%. Zastosowanie mieszanin w oparciu o herbicydy z insektycydami Karate Zeon 050 CS i Proteus 110 OD skutkowało zmniejszeniem efektywności odpowiednio o 3-12% i 3-10% w porównaniu do samodzielnego zastosowania środków chwastobójczych. Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy dotyczącej wtórnego zachwaszczenia gatunkami chwastów dwuliściennych jak i chwastnicy jednostronnej pomiędzy poszczególnymi obiektami doświadczenia chronionych badanymi herbicydami i ich mieszaninami z insektycydami. Zastosowanie insektycydów Proteus 110 OD i Karate Zeon 050 CS oraz ich mieszanin z herbicydami skutecznie utrzymywała populację mszyc na niskim poziomie do fazy rozwojowej kukurydzy 16-17 BBCH wykazując efektywność działania w granicach 82-86%, w zdecydowanej większości kombinacji doświadczenia. Wszystkie kombinacje doświadczenia charakteryzowały się statystycznie istotnym wzrostem plonu kolb i ziarna w stosunku do kontroli wynoszącym odpowiednio, 48-69% i 43-64%.
Mieszaniny herbicydowo-insektycydowe redukując masę chwastów i jednocześnie ograniczając występowanie niektórych szkodników mogą być elementem integrowanej ochrony kukurydzy.